logo Yoga Break
banner: O joge

O JOGE

YOGA BREAK

Joga je filozofia, životný štýl, starodávna forma cvičenia. Je o dychu, o pohybe, o harmónii. Každý si v nej nádje presne to, čo hľadá. Každému je ponúknuté presne to, čo potrebuje. Komplexnosť jogy, ktorá nás fascinuje už niekoľko tisícročí, je overovaná vedeckými metódami dodnes. Hoci sa joga zmodernizovala, jej „DNA ostáva rovnaká“. Joga, z pôvodného slova Yuj, znamená jednota – súlad tela a mysle, ktorý nám do života prináša vyrovnanosť.

Štyri komponenty jogy

Vo svojej podstate je joga o osobnej transformácii. Vďaka pozíciám sa na fyzickej úrovni stávame flexibilnejší a silnejší. No keď skombinujeme všetky komponenty jogy – pozície, dychové cvičenia, relaxáciu a meditáciu, máme priestor na pozorovanie seba samého a joga nám tým prináša do života viac pokoja a vyváženosti.

Každý štýl jogy a každý učiteľ môže vyzdvihovať iný komponent alebo zvoliť inú kombináciu komponentov. Stačí si len vybrať podľa svojich preferencií. Napríklad Power joga sa sústredí prevažne na pozície, naopak restoratívna joga je primárne relaxačná, s jednoduchými cvičeniami a pomalým pohybom.

obrázok v texte O joge

Benefity jogy

Joga ponúka celú škálu benefitov na zlepšenie fyzického či duševného zdravia ľudí všetkých vekových kategórií. Za hlavné benefity sú považované: zníženie stresu, zlepšenie koncentrácie a všímavosti, úprava postavenia tela, budovanie sily, flexibility a rovnováhy, podpora činnosti srdca, trávenia a imunity, pomáha hormonálnej rovnováhe, zmierňuje či odstraňuje bolesť.

Štýly jogy

Existujú desiatky druhov jogy, ktoré sa od seba odlišujú fyzickou náročnosťou či dôrazom na jeden zo štyroch komponentov jogy. Dobrá spáva je, že pri väčšine štýlov jogy uvoľníte napätie a môžete relaxovať. Medzi najpopulárnejšie štýly patria:

Hatha joga – kombinuje dychové cvičenia, jednoduché pozície a relaxáciu, čím nás pripravuje na meditáciu.

Iyengar yoga – kladie dôraz na presné prevedenie pozícií a prehĺbenie sebauvedomenia.

Vinyasa joga – spája pohyb s dychom. Každý nádych a výdych je prispôsobený postoju či prechodu  z jednej pozície do druhej.

Power joga – sústreďujúca sa prevažne na pozície a fyzično.

Ashtanga joga – je jeden z najnáročnejších štýlov pozostávajúci zo zostáv, ktoré kombinujú pozície s kontrolovaným dýchaním.

Jin joga – zameraná na relaxáciu a oddych.

Office joga

Stuhnutý a predsunutý krk, spadnuté ramená, stiahnuté bedrové kĺby z celodenného sedenia či napätie, ktoré si odnášame domov? Trendom dnešných dní je zvýšený stres zamestnancov, nerovnováha medzi pracovným a súkromným životom a nedostatok pohybu.

Office joga zmierňuje negatívne dopady sedenia a vystavenia stresu. Joga v kancelárii sa sústredí na pozície kompenzujúce obmedzený pohyb počas pracovného dňa, zahŕňa prácu s dychom, prvky relaxácie a meditácie na lepšie zvládnutie stresu.

Podľa náročnosti cvičenia či časových možností sa môže vykonávať pri stole alebo v priestoroch kancelárie. V mnohých prípadoch sa vykonáva ako skupinová aktivita vrámci programov pre zvýšenie zapojenia zamestnancov.